درباره راه نو

شعار: خانه ای برای بازیابی ارزش­ها

چشم ­انداز: جامعه­ ای سالم و برابر متشکل از خانواده ­هایی که از اعضای خود مراقبت کرده و آن­ها را پرورش می­ دهند تا تبدیل به انسان­هایی با رشد کامل تمام استعدادهایشان شوند، یعنی آگاه از نیازهای خود، پذیرای موانع، وظایف و مسئولیت­ها، دارای زندگی معنادار و پاک از وابستگی به مواد و سایر وابستگی­ها، به کار برنده آزادی خود در انتخاب و تعامل با یکدیگر مبتنی بر ارزش­ها و اصول جهانی.

اهداف:

1- ایجاد محیطی درمانی برای مقیمان تا فرصت یابند در طی درمان پیرامون مسائل انگیزشی بحث نمایند، مهارتهای اجتماعی و توانایی مقاومت در برابر مواد را بازسازی کنند، اشکال جدید رفتار را فراگیرند، احساسات خاص خود را بشناسند و آنها را مدیریت نمایند، مهارت­های حل مسأله­ خویش را بهبود بخشند و برحسب بازخوردها و ارزیابی خود و دیگران، مراحل درمان را با نظارت متخصصان و یاوران طی کرده و به مرحله ترخیص برسند.

2- آموزش و حمایت از طریق فعالیت­هایی که آگاهی عمومی و دانش درباره دلایل، تجلیات، و اثرات وابستگی به مواد را مورد تأکید قرار می ­دهند.

3- الگوسازی پاکی فردی از طریق رفتار فردی و جمعی مقیمان و کارکنان.

4- الگوسازی یک محیط خانوادگی پرورش ­دهنده که سبک زندگی سالم و مبتنی بر ارزش را موجب می­شود.

خدمات:

خدمات روانشناختی: برگزاری کلاس­های آموزشی، جلسات گروه­درمانی، مشاوره فردی و خانوادگی، آموزش خانواده

خدمات پزشکی: معاینه پزشکی، ارجاع و تجویز دارو در موارد لزوم

خدمات روانپزشکی: مصاحبه و تشخیص اختلالات روانپزشکی، تجویز داروهای روانپزشکی، دارو درمانی افراد دچار اختلال

خدمات مددکاری: ارتباط مداوم با خانواده مقیم، پیگیری وضعیت سازگاری مقیم با خانواده و محل کار بعد از دوره درمان

شرایط پذیرش:

1- مراجع به صورت داوطلبانه شرایط درمانی را پذیرفته باشد.

2- مراجع به دلیل وابستگی به مواد دچار افت عملکرد اجتماعی (تحصیلی، شغلی و خانوادگی) شده باشد.

3- نداشتن بیماری های شدید جسمانی ( ناراحتی قلبی، بیماری کلیوی، ریوی و..) و معلولیت جسمانی که مخل روند درمان مقیم و یا دیگر مقیمان باشند. ( بیماری های دیابت، صرع و فشار خون بلامانع است).

4- نداشتن اختلال روانی شدید (از قبیل افسردگی شدید، اسکیزوفرنی و …)

مراحل دوره درمان تا ترخیص

مرحله جهت یابی: به مدت 1 الی 2 هفته می باشد. در طی این مرحله مقیم با فرایند درمانی (TC) ، مرکز  و قوانین آن آشنا شده و در جلسات صبحگاهی و گروه­های آموزشی-حمایتی شرکت می­کند. مقیم در طول این مرحله  با کمک تیم درمان طرح درمانی اولیه را تهیه می­نماید.

مرحله درمان: مدت این مرحله 10 هفته است. در مرحله درمان مقیم در جلسات صبحگاهی، آموزشی- حمایتی، سمینار، گروه­های کاری، گروه­های شناختی-رفتاری و کلاس­های آموزشی شرکت می ­نماید. در این مرحله مقیم از خدمات روانشناسی، روانپزشکی و مددکاری جهت حل مشکلات فردی، خانوادگی و اجتماعی بهره ­مند می­ گردد.

مرحله ترخیص تدریجی: مقیم بعد از طی کردن مرحله درمان وارد این مرحله شده که مجموعاً 6 هفته به طول می ­انجامد. در این دوره مقیم روزهای مشخصی از هفته را درکنار خانواده بسر می ­برد.